Tekstil ve Moda Tasarımı

Moda tasarımcılığı, “haute couture” veya hazır giyim için özgün ve yaratıcı giysiler, aksesuarlar veya ayakkabılar tasarlayabileceğin, kendi tasarımlarının nasıl üretileceğine karar verebileceğin bir meslek.

BİLGİ Moda ve Tekstil Tasarımı hem akademik hem de uygulama alanında öğrencilere güçlü bir donanım sunuyor. Sanat teorisinden moda fotoğrafçılığı ve editörlüğüne, takı tasarımından moda yönetimine kadar kapsamlı bir öğretim sunan program, dikiş, kalıp hazırlama, tasarım ve illüstrasyon gibi alanlarda öğrencilerin atölye ortamında pratik becerilerini geliştirmeyi hedefliyor.

Ayrıca programın dünyanın ve İtalya’nın en iyi tasarım okullarından biri olan NABA ile işbirliği sayesinde, başarı kriterlerini sağlayan öğrenciler hem BİLGİ hem NABA diplomasına sahip olabiliyor. NABA işbirliği ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

Program Dolapdere Kampüsü’nde ve öğretim dili İngilizce.

*Özel yetenek sınavıyla öğrenci kabul etmektedir.

Özel Yetenek Sınavı hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

KONTENJAN VE PUAN BİLGİSİ

BURS PUAN TÜRÜ KONTENJAN TABAN PUAN BAŞARI SIRASI
Tekstil ve Moda Tasarımı Burslu ÖY 6 - -
Tekstil ve Moda Tasarımı %50 İndirimli ÖY 34 - -

Daha fazla BİLGİ için bizimle iletişime geç!

Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.

BİLGİ Tekstil ve Moda Tasarımı'ndayken...

Prof. Dr. Mehmet Fuat Beyazıt
Prof. Dr. Mehmet Fuat Beyazıt

İstanbul Bilgi Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun kuramsal bilgiyi uygulama imkanı veren müfredata sahip olması, öğrencilerin çok yönlü etkin iletişim becerilerine sahip, hızlı reten, analitik düşünebilen bireyler olarak yetişmelerine imkân verecektir.

Tektil ve Moda Tasarımı Öğrencisi Demet Yavuzyiğit
Tektil ve Moda Tasarımı Öğrencisi Demet Yavuzyiğit

Her şey ATHİB Kumaş Tasarım Yarışması duyurusu ile başladı. Sevgili bölüm başkanımız İrem Arıkan Ekşi’nin paylaşmış olduğu ve hazırladığı bir sunumu dinleyerek bu yarışmaya katılmaya karar verdim.

Dr. Öğr. Üyesi İrem Arıkan Ekşi
Dr. Öğr. Üyesi İrem Arıkan Ekşi

Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü, moda endüstrisinin gün geçtikçe artan yenilikçi, yaratıcı ve araştırmacı tasarımcı ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulmuştur. Bölüm, Tekstil ve Moda Tasarımı Lisans Programı altyapısını ve kadrosunu da bu ihtiyaçlar doğrultusunda şekillendirmiştir. Dört yıllık olan bölüm, öğrencileri standardın üzerinde deneysel bir ortamda yaratıcı ve uzmanlık alanının getirdiği pratikler içinde gelecekteki mesleklerine hazırlamayı amaçlar.

Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
Tekstil ve Moda Tasarımı / Akademik Kadro

 • Fuat Beyazıt (Prof. Dr.)
 • Evrim Büyükaslan Oosterom (Dr. Öğr. Üyesi)
 • Merve Küçükali Öztürk (Dr. Öğr. Üyesi)
 • İrem Arıkan Ekşi (Dr. Öğr. Üyesi)
 • Ülker Tatlıdil
 • Melih Zafer Arıcan (Prof. Dr.)
 • Başak Boğday Sayğılı
 • Başak Avcı
 • Engin Akçagün
 • Mehlika Orakçıoğlu
 • Serhat Şengül
 • Türkü Şahin
 • Özge Yılmaz
 • Ülkü Karahanlar
 • Şenel Genç
Kulüp
BİLGİ’de sanattan spora, hobiden sosyal sorumluluğa 100’e yakın öğrenci kulübü ile dolu dolu bir üniversite hayatı seni bekliyor. Bu sayede kampüste yelken yapabilir veya Van’da imkan sahibi olmayan köylerdeki ilkokullara kütüphaneler kurabilirsin.

Tüm kulüplere göz at

BİLGİ'DEN HİKAYELER

MEZUN OLUNCA

Tekstil ve Moda Tasarımı MEZUNU NE İŞ YAPAR?

Mezun olduğunda moda, tekstil ve giyim sektöründe iş hayatına adım atabilirsin. Moda tasarımcılığından moda haberciliğine, stilistlikten moda fotoğrafçılığına, trend analistliğinden mağaza imajı ve ambiyansı yaratıcılığına kadar moda alanında pek çok farklı alanda çalışma olanağına sahip olabilirsin. BİLGİ Moda ve Tekstil Tasarımı’nda özellikle son yılındaki staj ve bitirme projesi ile meslek seçimine yön verebilirsin